برخی از تعاریف در حرفه ساختمان

تخریب با لودر
ایمنی در عملیات های ساختمانی – قسمت دوم
آبان ۱۱, ۱۳۹۶
مقررات تخریب ساختمان
آبان ۲۲, ۱۳۹۶
نمایش همه
تخریب ساختمان در تهران

تخریب ساختمان در تهران

برخی از تعاریف در حرفه ساختمان

  1. اهداف

مهمترین هدف تهیه این دستورالعمل جلوگیری از وقوع حوادثی است که باعث صدمات و خسارت­های جانی و مالی در هنگام ساخت و ساز می­شود، بنابراین در پی تأمین ایمنی و محافظت از عوامل انسانی شاغل در کارگاه ساختمانی می­باشد.

  1. دامنه شمول

این دستورالعمل به موجب ماده ۵۸ قانون کاری کشور تهیه شده است و اجرای آن در همه کارگاه­های ساختمانی لازم و ضروری است.

  1. تعریف صاحب کار

فردی حقیقی یا حقوقی که مالک یا وکلیل قانونی مالک است و عملیات ساختمانی (چه کلی و چه جزئی) به پیمانکار/پیمانکاران تحویل دهد و یا خودش چند کارگر را در کارگاه ساختمانی بر اساس قوانین و دستورالعمل قانون کار بکار گیرد که در این حالت کارفرما به حساب می­آید.

  1. تعریف کارفرما

فردی حقیقی یا حقوقی که چند کارگر را برای انجام عملیات ساختمانی بر اساس قوانین و دستورالعمل قانون کار بکار گیرد گفته می­شود که می­توان پیمانکار اصلی، جزئی و یا حتی صاحب کار باشد.

  1. تعریف مهندس ناظر

فردی حقیق یا حقوقی که بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، پروانه اشتغال به کار را از وزارت مسکن و شهرسازی اخذ کرده باشد و با توجه به پروانه اشتغال خود مسئول نظارت بر تمام یا جزئی از عملیات ساخت و ساز را بر عهده دارد.

  1. تعریف حادثه ناشی از کار

بر اساس ماده ۶۰ قانون تأمین اجتماعی به اتفاقی که در حین کار و یا نجات افراد مصدوم در ساختمان، باعث صدمه زدن بر جسم و روح کارگر شود، حادثه ناشی از کار گفته می­شود.

  1. تعریف شخص ذیصلاح

به شخصی که پروانه اشتغال به کار مهندسی و یا کاردانی از وزارت مسکن و شهرسازی اخذ کرده باشد، شخص ذیصلاح گفته می­شود؛ البته این شخص می­تواند با پروانه مهارت فنی سازمان آموزش فنی و حرفه­ای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در رشته مربوطه کار کند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *