آیین نامه تخریب ساختمان

اقدامات و ملزومات تخریب ساختمان
آیین نامه ها و ملزومات تخریب ساختمان ها
آبان ۳, ۱۳۹۶
نمایش همه
تخریب دستی ساختمان

تخریب ساختمان آیین نامه تخریب ساختمان

تخریب دستی ساختمان

آیین نامه تخریب ساختمان

در این مقاله به شرح چند ماده از آیین نامه تخریب ساختمان و وضعیت آشفته تخریب ساختمان در کشور خواهیم پرداخت.


معمولاً ساخت و سازها اثرات متعدد و نامطلوبی بر محیط زیست شهری و شهروندان می گذارند، تخریب ساختمان ها می تواند باعث آسیب به شهروندان و همچنین اموال عمومی و خصوصی شود و سلامت جامعه را به خطر بیاندازد و به محیط زیست آسیب برساند. با توجه به اهمیت این موضوع هنوز این موضوع در شهر تهران مورد توجه قرار نگرفته است و آیین‌نامه برای کنترل این مورد تدوین نشده است.

البته قابل ذکر است در مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان، نشریه مشخصات عمومی کارهای ساختمانی سازمان مدیریت و آیین نامه حفاظت کارگاه های ساختمانی وزارت کار و امور اجتماعی وجود دارد ولی بیشترین تأکید این قانون بر حفاظت و ایمنی در حین کار است و جزئیاتی در رابطه با روشهای تخریب اشاره نشده است، در ضمن مقررات ایمنی مطرح شده در قانون نیز به صورت خلاصه بیان شده است.
در حالیکه در شهرهای کشورهای پیشرفته به موضوع تخریب محیط زیست برای تأمین آسایش و آرامش ساکنین نیز مطرح گردیده است. با این مقدمه به صورت تفصیلی به این موضوع خواهیم پرداخت:

مقدمات شروع عملیات تخریب:

برای شروع عملیات تخریب ساختمان همچون تخریب به صورت مکانیکی یا با مواد منفجره، حتماً باید بررسی های لازم جهت تعیین شرایط سطح زمین، دیوارها، اسکلت ساختمان انجام پذیرد تا جلوی تخریب ساختمان های مجاور گرفته شود. کافرما باید قبل از شروع عملیات گواهی ها یا مجوزات لازم را از سازمان های زیربط جهت تخریب ساختمان گرفته باشد.

پلکان ها، نردبان ها و گذرگاه ها

برای تخریب ساختمان باید پلکان ها، نردبان ها و گذرگاه ها از قبل مشخص شده باشد و تنها از این موارد باید جهت دسترسی به ساختمان استفاده شود و حتماً بایستی بارها مورد بررسی قرار گیرند تا از شرایط ایمن آنها مطمئن شوند.

در این قسمت به چند ماده از آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی می پردازیم:

ماده ۱۹۸ چگونگی تخریب ساختمان:

برای عملیات تخریب بخصوص تخریب ساختمان های فرسوده و قدیمی تخریب بایستی از بالاترین قسمت و طبقه شروع شود و به تدریج به طبقات همکف ختم گردد، فقط در صورتی که شرایط برای تخریب یکجا و با استفاده از مواد منفجره به صورت ایمن محیا باشد می توان این اصل را رعایت نکرد، برای تخریب با مواد منفجره باید کلیه موارد ایمنی رعایت گردد و مجوزهای لازم قبل از شروع کار کسب شود که برای تخریب یکجا می توان از طریق کشیدن کابل و یا واژگون کردن و یا با استفاده از ضربه زدن توسط وزنه های در حال نوسان این کار را انجام داد که در قیمت تخریب بسیار تأثیرگذار است.

ماده ۲۰۲ تخزیب ساختمان :

در حین کار بایستی دقت شود تا از تخریب بخش هایی از ساختمان که می تواند باعث تخریب و یا ریزش ناگهانی بخش های دیگر ساختمان شود، جلوگیری گردد. آیین نامه تخریب ساختمان

ماده ۱۹۲ آیین نامه تخریب ساختمان:

بازدید دقیق از کلیه قسمت های ساختمان جزء مواردی است که قبل از شروع کار باید انجام گیرد و در صورت اطلاع از وجود قسمت هایی که احتمال خطر ریزش وجود دارد، اقدامات ایمنی مانند نصب سپر، حایل، شمع و ستون های موقت برای مهار آن قسمت ها استفاده گردد.

شرکت بام گستر جاوید برانوش

شرکت پیمانکاری بام گستر جاوید برانوش (گروه پیمانکاری برادران سلحشور <سابق>) با بهره گیری از کادری مجرب به صورت تخصصی در زمینه تخریب ساختمان فعالیت دارد. شرکت بام گستر جاوید برانوش با ثبت رسمی در سال ۱۳۹۶ راه خود را برای ارائه بیشتر خدمات به هم میهنان هموار ساخت. این شرکت متعهد شده است تا تمامی فعالیت های خود به صورت دقیق، مهندسی شده و حرفه ای انجام دهد تا خط مشی خود مبنی بر رضایت کارفرمایان را به تحقق رساند.

 

تلفن تماس :

۰۹۱۲-۱۹۰۴۹۳۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *